Tove Jansson “Mumin e i briganti”

20200221-IMG_2010Viimane muumide koomiksiraamat… täna on raamatukokku tagastamise tähtaeg. Head teed, armsad muumid!

Juba mitu kuud hakkab Hurmur õhtul umbes viie paiku muumide koomiksiga ringi käima ja samal ajal, kui ma pannil midagi hüpitan, lauda katan, nõudepesumasinat täidan, pesumasinat tühjendan ja hambaid pesen, käib ta mul järel, vaatab oma suurte silmadega ja küsib:”Lugeme?” Mul pole südant teda parandada. Niikaua kui Hurmur ütleb “lugeme”, “tehnud”, “maga” (“ma” ja “aga” koos) on minu meelest nagu õnneliku lapsepõlve aeg. Kuidagi julm oleks need armsad grammatikavead kokku pakkida ja pööningule ära tõsta.

Sellest raamatust leiame “Mumin e i briganti” (Muumid ja bandiidid), “La famiglia di Mumin” (Muumide pere), “Mumin in vacanza” (Muumid Rivieral) ja “Mumin e isola deserta” (Muumid ja üksik saar). Üldiselt on mul siin tõlkeprobleeme, sest itaalia keeles on Muumitroll ja muumid kogu aeg “Mumin” ja mul puudub pidevalt kindlustunne, et kuidas oleks õige seda eesti keelde panna.

Mis puutub vormi, siis endiselt imetlen Tove oskust musta pliiatsiga kõike joonistada. Seekord eriti näiteks merd ja loodust.

20200221-IMG_2011

Sisu osas ütleks, et võrreldes raamatuga “Mumin e la cometa” on teemaarendus kuidagi ebaühtlasem ja kohati olin ma natuke segaduses. Vahest nende koomiksite lugemise järjekord peaks kuidagi teistmoodi olema. Näiteks “Muumid ja bandiidid” koomiksis elab Muumitroll üksi, kannatab sellepärast, et ei oska “ei” öelda ning seikleb ringi sõber Sniffiga, kes teda arutult ära kasutab. Seikluste käigus tutvuvad nad Nuuskmõmmikuga, kes oleks nagu päris julm ning mõneti kättemaksuhimuline tüüp (midagi taolist polnud ma oodanud!) ja päästavad merest Piripiiga, Muumitroll armub, saab kuulsaks ja rikkaks, talle kingitakse maja. Õnnelik lõpp.
Järgmises koomiksis on Muumitroll taaskord üksi, Piripiiga on kadunud. Muumitroll on depressioonis ja üritab end uputada (mis ei õnnestu, sest ta oskab ujuda) ja korraga kohtab ta oma isa ja ema, kes ei tunne teda ära. Nad võtavad ta enda paati, viivad koju teed jooma ja korraga, teetassi vaadates meenub Muumitrollile, et NEED ON JU MU VANEMAD JA SEE ON MU LAPSEPÕLVEKODU. Et mismõttes? Mis amneesia neid kõiki tabanud oli ja millal see juhtus? Mul on tunne, et midagi oleks nagu kusagilt vahele jäänud.

20200221-IMG_2013

Edasi paneb Muumipapa Muumimammale ette põgeneda kahekesi ühte koopasse. Muumimamma on kahevahel, piinleb. Lõpuks otsustab pojakese maha jätta ja kalli kaasaga koopasse peituda, kus ta siis istub, muretseb ja vaatab, kuidas samal ajal Muumitroll rannas ringi uitab ja hüüab:”Emme! Emme!”.
Väike armas Ombra (eesti keeles oleks vist Vari), kes mulle nii hirmsasti meeldib, saab lõpuks ometi märgatud. Tänumeeles otsib Ombra üles Piripiiga ning viib ta Muumitrolliga taas kokku. Piripiigal pole nagu muud selgitust oma ärakadumisele kui et “oh mul olid muud asjad mõttes”. Lõpuks kuidagi kõik jälle laheneb, pere on koos, vahepeal pildile ilmunud tädi Giannaga lepitakse ka ära ja nagu ikka Muumiorus, korraldatakse üks kena pidu.

“Muumid Rivieral” on mitu korda kuuldud-nähtud lugu. Meil on selle film ka ja see on konkreetselt see, mis Hurmurile hirmsasti meeldib. Palju detaile lõunamaade kohta, mis on väga kohased ja täpsed. Vahest ma hakkan erinevaid koomikseid segi ajama, aga selles joonistub minu jaoks kuidagi hästi välja peen vaen Muumimamma ja Piripiiga vahel. Otseselt midagi välja ei öelda, aga Muumimammale käib Piripiiga täitsa närvidele, ta väljendab seda muumidele omasel passiiv-agressiivsel moel ja on alati toeks, kui Muumitroll järjekordselt südant valutab oma daami non-committing käitumise pärast. Kui siin üldse midagi uut oli, siis see edasidelegeerimise skeem. Klassikaline Dilbert.

20200221-IMG_2014

Lõpetuseks “Muumid üksikul saarel” traumeeris mind hingepõhjani. Vot seda poleks ma armsatest, pehmetest muumidest oodanud, et Muumimamma metssea elusalt ära põletab, et perele õhtusööki valmistada. Pärast paluvad küll sea leselt vabandust, et nad ta mehe nahka pistsid. Lesk vastu, et “ta oligi tegelikult igav tüüp, aga kui teile tüli ei tee, katsuge vähemalt kondidki maha matta”. Võeh!

20200221-IMG_2015

Anyhow, üksikul saarel saab Muumitroll väikese vendetta – nimelt päästab merest Mymla ja vähemalt üks kord on hoopis Piripiiga see, kes armukadedust tunneb. Aga nagu ikka taolistes ebatervetes suhetes, Muumitroll kannatab sellepärast, et Piripiiga solvunult merekarbi sisse sulgus, viib kingitusi, ahastab, palub andestust. Vahepeal sündmused arenevad – piraatide laev jookseb karidele. Mymla ja Piripiiga tahaks mõlemad piraatide poolt röövitud saada ja jooksevad – pead seljas – piraate otsima. Hiljem pahandavad Muumitrolliga, kes piraadid kiviga oimetuks viskab. Üldiselt juhtub seal igasuguseid asju, plahvatused-värgid. Muumimamma üritab asjatult kogu selle segaduse käigus oma kiviktaimlat päästa ja lõpuks läheb nii nagu alati – muumid lähevad koju tagasi ja on eluga rahul.

Lõpetuseks, ma ei tea, kas asi on selles, et raamatu väljaandmise aastal (2010) on Itaalia veel sügavalt katoliiklik maa või on tegemist puhta ignorantsusega, aga kõigi kolme koomiksiraamatu lõpus on paar sõna Tovest ja muumidest ning kõigis neis ilmneb, et “Tove koos abikaasa ja poegadega puhkas suviti Pellinge saarel”.

Seda oleks pidanud ilmselt kohe alguses ütlema, aga palun vabandust, kui siin liiga palju sisukokkuvõtet oli. Tegelikult ma tahaks kodusele raamaturiiulile mõned koomiksid hankida, aga hetkel ei tea, mis keeles need olema peaks. Eesti keeles oleks südamlik. Itaalia keeles saaks kogu pere aru, aga pole nagu päris õige asi. Inglise keeles oleks nagu originaalkeel (ma olen suur originaalkeele purist). Sisu panin sellepärast kirja, et kui ma ükskord olen otsustanud, mis keeles need koomiksid hankida, oleks mul koht, kust vaatamas käia, millised rohkem või vähem meeldisid.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s