Paolo Cognetti “Le otto montagne”

Selle aasta Premio Strega võitja, juba eesti keeleski ilmunud. Nii, kui Brüsseli city break broneeritud, teadsin, et selle raamatu ma lennureise sisustama võtan!

Paolo kirjutab lihtsalt, kontemplatiivselt, hoolikalt sõnu valides. See, mis jääb ütlemata, tuleb välja ridade vahelt. “Le otto montagne” on üsna mitmekihiline raamat ja ma arvan, et iga lugeja leiab sealt oma kihi või teema. Kindlasti meestevahelise napisõnalise sõpruse teema. Isa ja poja suhete teema, mittemõistmised, käestlastud võimalused. Mägede teema. On näha, et mägedest Paolo üht-teist teab ja oskab selle lahti kirjutada. Väikese maakoha allakäigu teema. Üksinduse teema. Selles loos on mitu üksikut tegelast. Mulle meeldis väljend, kus ta ühest neist kirjutas, kuidas ta elab oma üksikut elu ja teised inimesed mööduvad temast, teda otseselt puutumata “justkui aastaajad”. Pani mõtlema selle peale, kuivõrd üks üksik inimene üksiolemise valib. Tal ei ole ilmselt muud valikut lihtsalt. Nagu need, kes kõrgel mägedes, kirjeldamatult rasketes tingimustes elavad. Nad ei ela seal, sest meeldib, vaid sellepärast, et lausmaal neid ei lasta elada.

Pisut pani muhelema, kuidas minu generatsiooni itaallased elule vaatavad. Näiteks peategelane. 32-aastane mees. Vallaline. Varatu. Suhtetu. Lastetu. Ja kui parajast ema pole, siis sööb otse purgist ube ja magab põrandal magamiskotis. Kui ema tuleb, on jälle laud kaetud ja elu mugav. Ilmselt see polnud nii mõeldud, aga nägin siin tüüpilist itaalia mehe karikatuuri. Huvitav oli tähele panna, kuidas asjadele erinevalt vaadatakse. Näiteks selles raamatus oli 31-aastase Lara kohta öeldud “ta oli noor, 31-aastane ja juba elas nagu täiskasvanu elu”. Miks? Sest ta oli üksikema, elas vanemate juures ja töötas ettekandjana? Kohe tuli meelde ühes Elena Ferrante raamatutest kirjeldatu, kuidas 35-aastane Naapoli naine (60ndatel aastatel), oli juba vana inimene. Lugematu arv lapsi, eluraskused, vägivald, vaesus ja muu Naapoli dickens tegid oma töö.

One thought on “Paolo Cognetti “Le otto montagne”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s