Valve Saretok “Väike süda”

See lugu oli kuidagi nagu “Sex & The City”, kolmekümnendatel, Eestis. Targad, ettevõtlikud, noored naised. Tualetid, buduaarid, kuurortid. Ülikool, töötamine, sõbrannad. Mõnus mugavustsoonis olemine.
Aga mis meie peategelase elu ära rikub? Eks ikka Mees, kes kohati annab nagu lootust, siis jälle kaob ära. Kõrval siis teine Mees, tark, mõistev, lojaalne, kuulab muresid, hoiab kätt ja lugejale on muidugi algusest peale selge, kellega Katrin kokku peab jääma ja eks päeva lõpuks saab ta väikekodanliku lugeja rõõmuks ausaks abielunaiseks, nagu Tuurvalgi ütleb:”Sa oled nii ilus ja armas väike naine, sa oled loodud kaunistama ühe mehe elu ja ta kodu, olema ilusate laste emaks ja kultuurse maja perenaiseks.” Pole vist eriline spoiler, kui kirjutan, et nii läheb nagu Tuurval ütleb.
Elasin tohutult kaasa peategelase südamevalule ja püüetele seda vastamata armastust kuidagi unustada. Samas kõrvalt oli kõik neil seal tohutult hubane: suvised meelelahutused, jõulupidustused ja muu. Oli selline armas väike raamat.
Miks on pealkiri “Väike süda”? Selle üle võiks pikalt arutada. Kas Katrinil on väike süda? Mulle tundub ta selline väikekodanlik armas konformistlik naine oma väikeste armsate hingepiinadega. Selliseid on kõik kohad täis. Ega nad kedagi tohutult ei inspireeri, mingitesse lahingutesse nad vabatahtlikult ei kappa, aga eks nad on nummid oma õunapuude, kollaste majakeste ja triigitud seelikutega, viisakad lapsed ja tarkade silmadega kiilanev mees käekõrval. Kas tal siis oleks suur süda olnud, kui ta oleks koos Tuurvaliga maailma avastama seilanud? Võib-olla, aga kindlasti tegi ta “õige” valiku ja koduperenaisest lugeja võib rahuliku südamega raamatu käest panna, jäämata muresse Katrini saatuse pärast. Või siiski… mõelda, kui Valve oleks siia järje kirjutanud? Näiteks tuleb Teine Maailmasõda ja mis kõigist neist armsatest noortest inimestest saab…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s