J.D. Salinger “Kuristik rukkis”

Lugesin seda raamatut, kuna kogus riiulis tolmu ja teismelisena olin lugenud ning toona tundus, et Holden on kuidagi mõttetu tüüp ja miks seda raamatut niiväga kiidetakse. Nüüd vahepeal on palju vett merre voolanud ja tekkis uudishimu, et ehk on vahepeal keegi selle paremaks kirjutanud.

Kui mul poleks ADHD-ga kokkupuuteid, siis vast oleks mingi teise arvamuse kujundanud, aga olin RABATUD. Täielik õpikunäide! Võtsin kätte ja lugesin lausa uuesti üle, veendumaks, et ma ei kujuta endale ette. Mis mind pisut veel hämmelduma ajab, on see, et asusin guugeldama Salingeri elulugu, sest pole võimalik, et üks inimene portreteerib nii täpselt ADHD-ga elamist ajal, mil see polnud veel “leiutatudki”. Tal pidi see endal olema või pidi ta tundma väga lähedalt kedagi, kellel selline konditsioon oli. Ta oli erakordselt privaatne persoon ja kuigi ta eksnaine ja tütar olla avaldanud raamatuid, kus kirjutavad temast üsna halvasti, siis mind üllatas, et internet võiks ju olla täis allikaid, kus Salingeri vaimset tervist analüüsitakse, näiteks nende biograafiate või tema loomingu põhjal. Aga ei. Ühe blogi leidsin, aga seal oli umbes sama idee, mis minul, et “Kuristikku rukkis” lugedes analüüsis blogi autor Holdenit.

Kõik on tore, et coming-of-age novel ja illusioonideta noor inimene sõjajärgses ühiskonnas ja mingi elu mõtte otsimine ja disconnect ühiskonnaga, aga minu jaoks oli seal peamiselt ikkagi vaade ADHD-d all kannatava inimese sisemaailma. Kusjuures väga täpne sisevaade arvestades, et tol ajal, viiekümnendatel, sellist asja nagu ADHD polnud veel defineeritudki. Teiseks oli seal parim kaitsekõne koolihariduse omandamise poolt, mida mu silmad näinud on.

Kõigepealt kaitsekõne, sest ma arvan, et kes noore Holdeni ekslemistest lugeda ei viitsi, peaks seda kõnet hoolega lugema ja meeles pidama. Kõne puhul oli huvitav täheldada, et Mr Antolini küsib iga lause järel Holdenilt, kas Holden ikka jälgib teda ja saab aru, millest ta räägib.

Miks ma arvan, et Holdenil on ADHD:
.. Kõigepealt esimese asjana kooliprobleemid. Võimetus õppida aineid, mis ei huvita, samas kirjutamise anne (rikas sõnavara ja oskus end verbaalselt hästi väljendada ADHD puhul tüüpiline). Aga kui oli vaja improv kõne pidada, kus ei tohtinud teemast kõrvale kalduda, siis ta kukkus läbi. Raamatu tegevuse toimumise ajaks oli ta juba neljandas koolis.
.. Kannatamine igavuse all. Mulle tundub, et kui inimesel on ADHD, siis igavus teeb talle füüsiliselt haiget. See on tema jaoks nii väljakannatamatu, mida näiteks mina – tavaline lihtsurelik – ei hooma üldse. Holden ise ütleb enda kohta, et vahel hakkab ta igavuse peletamiseks “tola tegema” ja et vahel läks ta “lausa julmaks”.
.. Ei saa grupis hakkama, talle käivad teised inimesed närvidele. Ei saa näiteks spordi mõttest või reeglitest aru. Resoluutsed, andestamatud arvamused teistest inimestest, nende huvidest ja tegevustest. Samas tohutu ülitundlikkus, eriti valskuse, silmakirjalikkuse suhtes (vt erakooli võlts atmosfäär või Ossenburger või teiselt poolt näiteks kaks nunna).
.. Kaotab asju. Näiteks unustas ta terve vehklemismeeskonna floretid rongi.
.. Valetab, aga nii, et ise ka ei saa aru, miks ta näiteks normaalse vastuse asemel mingi luiskeloo välja käib. Näiteks:”Siis ma võtsin taskust sõiduplaani ja hakkasin seda lugema. Et mitte enam valetada. Kui ma kord hoogu satun ja vastavas tujus olen, võin ma mitu tundi üksijäri valetada. Ilma naljata. Tundide kaupa.”. See episood oli siis, kui ta oma klassivenna emale rääkis, et tal on ajus kasvaja ja esines valenime all ja muud taolist..
.. Käib inimestele närvidele, aga ei saa sellest aru, hoolimata korduvatest meeldetuletustest, palvetest, kärkimisest. Näiteks katsub teiste asju; näiteks räägib inimesega, kes korduvalt palub, et tal lastaks magada või räägib valju häälega, ise sellest aru saamata ja isegi siis, kui erinevad inimesed, kellega ta räägib, korduvalt hüüatavad:”Jumala pärast, ära karju nii kõvasti!”
.. Impulsiivne käitumine, impulsiivsed otsused, raha kulutamine (kogu novell on üks impulsiivsus teise otsa), sõltuvuskäitumised (alkohol ja suits).
.. Keskendumisraskused (Holden ise tunnistab, et isegi kui ta tahaks, ei suuda ta keskenduda).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s