Ryder Carroll “The Bullet Journal Method: Track the Past, Order the Present, Design the Future”

Vahel mõne raamatu kohta on nii palju mõtteid, et ei oska neid kuidagi kokkuvõtlikult sõnastadagi. Peale pikka juurdlemist ütleks järgmist: kui peaks nimetama eelmisest aastast ühe raamatu, mille lugemisest eriti kasu tõusis, siis see olekski.

Olen BuJo meetodit tegelikult juba oktoobrist saati katsetanud. Töötab. Meeldib. Veel täiustan mõningaid aspekte ja selles osas on K tohutult abiks, sest me alustasime enam-vähem ühel ajal ja õudsalt tore on, kui saab kellegiga arutada, kuidas näiteks nädala vaade võiks välja näha või kuidas aia logi pidada ning muid taolisi asju. Internetis olla ka tohutud BuJo kogukonnad ja instagrammid ja asjad, aga kuna ma keelasin endal kl 21:00-7:00 telefoni kasutada, siis pole seda vaikset surnud aega eriti käepärast, et lihtsalt internetis ringi vaadata ja teiste inimeste elude kohta uurida.

Siin võiks palju seletada ja kiita, aga proovin kokkuvõtlikult end väljendada, vastates küsimusele, mis on BuJo ja miks see mulle isiklikult meeldib.

Mis on BuJo?

See on selline pealtnäha hästi lihtne asi, mille jaoks on vaja ainult kõige tavalisemat märkmikku (soovitavalt A5 formaadis) ja pliiatsit. Märkmikus hoitakse kõike: unistusi, muljeid, admin teemasid, ideid, plaane.

Siinkohal tuleb mängu kõigepealt filosoofia osa. Eriti tähtis on see unistuste, plaanide ja igapäevaste ülesannete koha peal, kus päeviku pidaja peaks mõtlema küsimustele MIDA, MIKS ja MIKS TEGELIKULT. Sellele filosoofiale on raamatus päris palju pühendatud. On miksitud kokku nii idamaist kui läänemaist ning kokkuvõttes selline päris jõukohane segu ühele “religioonita inimesele”. Mõned asjad, mis mulle eriti sümpatiseerisid:
.. vähendada otsuste arvu, et saaksime keskenduda sellele, mis on oluline;
.. mõelda sellele, mis juhtuks, kui konkreetne asi tegemata jääks.
.. kulutada energiat asjadele, mille üle pole kontrolli, annab neile asjadele sinu üle kontrolli. Tuleb keskenduda sellele, mile üle meil on kontroll
.. ja siis üldiselt see osa, et tuleb asjade üle mõelda. Näiteks peale sündmusi korraks päevikuga maha istuda ja muljed kirja panna. Või küsimused. Või mõtted järgmiseks kohtumiseks/koosolekuks.
.. ning minu jaoks kõige tähtsam mõte sellest raamatust “For everything we say yes to, we’re saying no to something else”.

Meetodi oluline osa on see, et asjad tuleb kirja panna. Kirja panemise kasulikkusest on raamatus terve peatükk, aga mulle isiklikult meeldib kõige rohkem see osa, et kui ei viitsi mingit asja või ülesannet endale kirja panna, järelikult pole vaja üldse sellega tegeleda.

Meetodi osas õpetab raamat, kuidas oma päevik struktureerida, kuidas käib ideede, plaanide, eesmärkide, igapäevaste märkmete, ülesannete, kalendri ja muu haldamine. Kuna iga inimese elu on erinev, siis ei ole olemas valmis struktuuriga päevikut ja kõigil on võimalus see täpselt oma elu järgi seada.

Miks mulle BuJo meeldib?

Olles proovinud erinevaid analoogseid ja digitaalseid Elu Organiseerimise Tööriistu, tuleb tunnistada, et päeva lõpuks on kõik igal pool laiali. Näiteks: tööalased märkmed töö juures kaustikus ja Outlookis, kalender telefonis, vahel märkmikus. Ideed, mõtted ja muidu asjad, millele mulle mõelda meeldib, on vastavates märkmikes, mis omakorda on pidevalt kuhugi kadunud. Kui tuleb hea idee või mõte, siis panen selle telefoni kirja ja väga harva juhtub, et pärast selle sealt üles leian. Üht-teist on erinevates blogides ka kirjas. Lisaks arvutis bookmargid, Facebookis salvestatud asjad ja muu selline. Toiduretseptid, laste kooli kalendrid ja muu on külmkapi ukse küljes. Isegi nüüd, kus ma vahepeal tööl ei käinud, ei saanud ma üldse aru, kuidas see nii juhtub, et ma päevad läbi askeldan, õhtuks olen väsinud ja ei saa aru, kuhu kogu see aeg kulub.

Niisiis, esimene asi, mis mulle meeldib, on see AM ja PM reflection, mille käigus mõtlen kõikidele asjadele, mis päeva jooksul peaksid juhtuma ja juhtusid. Siis meeldib mulle monthly reflection. Ja see, et mul on märkmikus spetsiaalsed leheküljed ideede jaoks; asjade jaoks, mis meeldivad; raamatute jaoks, mida tahan lugeda. Eesmärkide püstitamine meeldib ka. Oh, tegelikult on veel palju asju ja ilmselgelt olen ma tohutult entusiasmi täis, aga kokkuvõttes täpselt õige asi täpselt õigel ajal tuli mu ellu ja sellest on tohutult kasu ja rõõmu olnud.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s