Caitlin Moran “More Than A Woman”

Kauaoodatud järg raamatule “How To Be A Woman”. Oli ootamist väärt!

Oleme Caitliniga eakaaslased ja kuigi tema on maailmakuulus kirjanik ja mina lihtsalt tavaline Itaalias elav koduperenaine, siis naistena on meil palju ühist. Või vähemalt Caitlin oskab sõnastada asju nii, et loed ja hüüatad:”Täpselt minu mõte!”, teed leheküljest pildi ja saadad sõbrannadele.

Raamatu formaat mulle meeldib, see tundideks ja teemadeks jagamine. Mulle meeldib Caitlini stiil – haarab su tähelepanu teravmeelsete naljade ning tabuteemadest avameelselt kõnelemisega, aga tegelikult on kõige selle all päris tõsine sisu ka ning viimases peatükis avaldab ta lausa manifesti, kuidas tema arvates ühiskond peaks olema korraldatud. Väga kokkuvõtlikult: kui naistel on parem, on kõigil parem.

Tegelikult tekkis mul seda raamatut lugedes palju mõtteid; palju lehekülgi, mida tsiteerida ja see oli kõik tohutult elamusterohke lugemine, aga nüüd on sellest niipalju aega mööda läinud, et loetleks vast kõige rohkem muljet avaldanud teemad:

.. need piinlikud õnnetused peale vanniskäiku. Mul polnud õrna aimugi, et midagi sellist üldse juhtuda võib, aga eks ma olengi rohkem dusi-inimene.

.. lapse anoreksia teemaline peatükk puudutas mind sügavalt, tegi ühteaegu murelikuks oma laste tuleviku pärast, aga ka õnnelikuks oleviku pärast (oh mul on tegelikult nii armsad, pehmed probleemid!).

.. see koht ka, et kui naine keskikka jõuab, siis ta arvab, et võiks nüüd väljateenitud puhkust nautima hakata, oma elu elama ja whatnot, aga tegelikult tuleb välja, et terve külatäis noori ja vanu seisab ainult tänu temale püsti. Mingist puhkusest pole siin juttugi (vt ka: oh mul tegelikult nii nummi elu nii armsate probleemikestega!). Vanade sugulaste hooldamise teema oli ka päris kurb reaalsus.

.. peatükk naistest, kes on vales suhtes peaks olema kohustuslik kirjandus kõigile naistele. Jah ja mehe-naise vaheline suhe ei ole see, et “ta ei saa ju ilma minuta hakkama”. Millal te, naised, ükskord sellest aru saate ja elama hakkate, ah?

.. ja väga hea peatükk, mida ma edaspidi kindlasti tihti tsiteerin, on see, mis räägib ilust ja ilus olemisest.

Lõpetuseks, mida rohkem ma taolist kirjandust loen, seda rohkem hakkab mulle tunduma, et naise seisukohalt oleks palju rahumeelsem, hubasem ja produktiivsem elada koos mitte mehe, vaid teise naisega. Kui peakski olema tahtmist lapsi saada, siis selleks võib ju väikese lõbusa seikluse endale lubada, aga laste, majapidamise, vanade sugulaste eest hoolitsemisel ja kõige muu osas ei saa enamuse meeste peale eriti kindel olla. Pigem on nad rohkem nagu ballastiks kelgu peal.

Miks me, naised, peame kindlasti just meestega koos elama? Ma saan aru, miks mehel on vajalik naisega koos elada. Näiteks raamatus “12 tooli” arutles Ippolit Matvejevits, et kas võtta teenija või abielluda ning leidis, et kasulikum on abielluda, sest teenijale peaks palka maksma. Ma arvan, et see on vast enamuse meeste mõttekäik. Aga milleks naistel mehi vaja on? Kui ma 20 aastat noorem oleks ja veel mitte õnnelikus abielus, siis ma kaaluks tõsiselt seda küsimust. Senikaua soovitan seda raamatut kõigile, kes vähegi kuulata viitsivad.

One thought on “Caitlin Moran “More Than A Woman”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s