Reader’s Digest “Exploring the Deep”

Kust ma selle raamatu sain? Kas keegi kinkis? Või ostsin ta kasutatud raamatute poest 5,5 naela eest, nagu sisekaanele hariliku pliiatsiga kirjutatud hind viitab? Igatahes on ta vaikselt ja kannatlikult mul siin raamaturiiulil seisnud ning oodanud, millal keegi ta avastab ning temas peituvaid aardeid hinnata oskab. Nagu laevavrakk merepõhjas. Nüüd, kus me perega terve suve mere ääres, peal ja all oleme veetnud ning Nummik seda mitu päeva lappas, panin ühel õhtul lapsed magama ja asusin ise lehitsema.

Esimene emotsioon: see raamat jääbki mulle öökapile lesima. Ideaalne materjal enne magamaminekut lehitsemiseks ja kontempleerimiseks.

Teine emotsioon: ajareis minevikku!

Raamat koosneb kahest osast. Esimene osa on üldine info ookeanidest, algkooli taseme materjal, armas 90ndate kujundus ja pildid. Tõeline pärl ja ajareis on aga teine osa: kokkuvõtlik tõlge Albert Falco memuaaridest “Capitaine de la Calypso”.

Albert Falco oli legendaarse Jacques Cousteau parem käsi, sukeldumiste paarimees ja hiljem Cousteau uurimislaeva Calypso kapten, kui vanameister ise põduraks jäi.

Aga muidu… milline haruldane tagasivaade süütutesse aegadesse, mil Marseilles’i kandis tuli randa minekuks kõmpida mitu tundi kiviklibuseid mägiradu pidi, eesel pampusid tassimas; kui mered ja kaldad kubisesid eluvormidest ning balloonidega sukeldumine oli innovaatiline; kui Hormuz’i väinas polnud veel naftatankerit nähtud ning kui Vahemeres piisas 30m sügavusele sukeldumisest, et esimeselt ettejuhtuvalt vrakilt üles tuua tuhandete aastate vanuseid aardeid, skulptuure ja veini täis amforaid. Sukeldutakse nii sügavale nagu vaja, kompressioonitabelitest ja lämmastikunarkoosist midagi juba teatakse, aga üldiselt teevad mehed asju pärast-vaatame-mis-saab stiilis.

Paljutki tehakse neil lehekülgedel esimest korda. Näiteks püüab autor kaks delfiini Monaco meremuuseumi jaoks, kes vangistuses kurvalt hinge heidavad ning lubab endale, et ei iial enam. Vaene mees. Ta on kindlasti jõudnud oma eluajal ära näha kõik need ajuvabad veepargid, kus ignorantidele dresseeritud delfiine näidatakse.

Autor valutab südant inimkonna hoolimatuse pärast. Muretseb St Lawrence jõe beluugade pärast, kelle saastatus on steriilseks muutnud ja üldiselt on ta õnnetu selle üle, kuidas ookeane solgiämbrina kasutatakse. Oma meremeheaastate jooksul jõudis ta mitu uurimisretke teha, mille eesmärk oli uurida, miks Vahemerest teatud eluvormid kadunud on ja iga kord peab ta nukralt tõdema, et kui inimesed vähegi jalga kusagile tõstavad, tähendab see ökosüsteemi jaoks hukatust.

70 aastaga on palju muutunud. Albert Falco meenutused on armas kokkuvõte aegadest, kui asju tehti ja nähti esimest korda. Mina siin loen seda raamatut päevil, mil paljutki tehakse viimast korda ning ma ausalt ei tea, kas minu lapsed kunagi minuvanuselt saavad veel Doonau deltas pelikane pildistada või Aadria mere rannikul krabisid taga ajada.

Note to self: leida kuskilt vanakraamiurgastest raamatu täisversioon ja dokfilm “The Silent World”.

One thought on “Reader’s Digest “Exploring the Deep”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s