George Orwell “1984”

Laenutasin selle uuesti ülelugemiseks, sest viimati sai seda loetud ca 25 aastat tagasi ja eesti keeles. Tookord avaldas see mulle tohutut mõju ning emotsioon on siiani meeles. Mõtlesin, et oleks huvitav vaadata, kuidas see inglise keeles paistab ja et natuke mälu ka värskendada.

Ütlen kohe ära, et jätsin pooleli, sest sealt edasi, kus peategelased agentidele sisse kukkusid, läks minu jaoks liiga häirivaks. Pole nõrganärvilistele ja liiga hea kujutlusvõimega inimestele nagu mina. Proovisin natuke siit-sealt lehitseda ja lugesin lõppu ka lootuses, et ehk midagi päästab päeva, aga ei miskit.

Enne seda sissekukkumise momenti oli õõvastav lugemine, aga veel õõvastavam kui 25 aastat tagasi, sest valitsuste võimalused oma kodanikke kontrollida on tänapäeval tehniliselt täpselt sellisel tasemel, et võidki konkreetse kodaniku igat elatud sekundit ja näoilmet jälgida. Kuna ma olin parajasti lugenud pikemat artiklit Hiina digitaalsest politseiriigist, tekkis tahtmatult paralleele nii Hiinaga kui ka Põhja-Koreaga.

Seekordsel lugemisel pakkus kuidagi eriti huvi prolede liin ja arenesid mõtisklused sellest, kes selles ühiskonnas TEGELIKULT paremini skoorib – kas parteiliige, kes arvab, et ta on ühiskondlikult kõrgemal tasemel, aga samas väga piiratud vabadusega või ebaturvalist eksistentsi viljelev prole, kelle ambitsioonid piirduvad enamvähem tubaka ja alkoga, aga kellel on rohkem pisikesi vabadusi, mis parteiliikmel täiesti puuduvad.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s