Andrus Kivirähk “Tilda ja tolmuingel”

Lugesin A soovitusel. Kivirähu talendi austajana arvasin, et see võiks koduses raamatukogus kindlasti olemas olla ja ostsin selle – hissand, kui ebapidulik! – Selverist koos nädala toidukraamiga. Aga mis juhtus? Üks lastest hakkas tolmuinglit kartma ja sellist hetke eriti ei tekkinud, et teisega omaette seda raamatut lugeda. Niisiis alustasime kolmekesi, aga lõpetasin üksinda. 

Ma ei teagi, mis ambitsoon Kivirähul selle raamatuga oli. Tegelaste nimede põhjamaisusest ja Kivirähule omase absurdihuumoriga tagasihoidmisest oletan, et vast oli mõte, et see raamat peaks mingi laiema välismaise publikuni jõudma. Minule meeldib Kivirähk just selle absurdihuumori tõttu ja tundsin nüüd sellest puudust. Ainult ühes kohas ilmutas ennast tõeline Kivirähk – seal kus üks tegelane oli nii õnnelik, et ta ei teadnud, mida teha, võttis telefoni välja ja tegi endast pildi. Aga see oli umbes nagu looduses metskitse kohata – korra vilksatab ja läinud ongi.

Muidu, jah, sihuke kurvema tooniga lasteraamat. Tilda isa on surnud, ema üldiselt õnnetu ja nii see vaene väike Tilda kasvab selles nukrameelses surutises kuni tolmuingel tema juurde tuleb. Edasi läheb kõik ainult ülesmäge, ema saab leinast üle ja…. hissand, ma ei olegi kindel, kas jäin magama või lugesin lõpuni. Siin jätkub sama olukord, et lugemiseks oli aega umbes kesköö ja kella kolme vahel. Nüüd jääb üle oodata 2020 suvi. Lähen Tallinnasse tagasi, võtan raamatu riiulist ja vaatan üle, kas ma lugesin selle lõpuni või mitte. 

Küll aga tahaksin kiita Takinada illustratsioone. Muinasjutulised, unenäoliselt õhulised akvarellid. Silm lausa rõõmustab ja minu meelest sobib see stiil looga kuidagi eriliselt hästi. Illustratsioonide puhul mul küll kahtlusi pole – need said kõik üle vaadatud. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s