Grigori Oster “Õuduste kool”

Mind alati üllatab meeldivalt, kui vana tuntud zanr uues võtmes esitatakse. Seekord siis vana zanr “õuduslood”,  mille sündmused leiavad aset koolis ja enamasti päise päeva ajal. Juba ainult leidliku teemavaliku eest tuleb autorit kindlasti tunnustada.

Lood on enamasti väga lühikesed. Alguses oli pisut mõru maik suus, sest oma lühiduselt meenutasid need pigem konspekti või sisukokkuvõtet ning nurisesin pisut ja hakkasin mõtlema, kuidas ma need ise paremaks kirjutaks. Samas kindel on, et lastele on lühike jutt kindlasti kergem lugeda. Teiseks, minu jaoks teevad lood õudsaks just igasugused detailid ja olukirjeldused, nii et lugude lühidus tegi neist mitte õudusjutud vaid musta huumori palakesed. Polegi nii halb.

Lugude kvaliteet oli minu jaoks pisut kõikuv. Oli täiesti briljantseid, hea rütmiga, orginaalse ideega, hästi tasakaalus ja korralik puänt lõpus. Head lood olid kindlasti “Nõiutud võimlemisriist”, “Surnud kass”, “Võigas lugu”, klassikalise ülesehitusega õuduslugu “Rahulikud poisid”  ja mu lemmik “Salapärased numbrid”. Oli selliseid, mis olid päriselt ka pigem plot summary. Jättis mulje, et Grigori oli mingid esialgsed mõtted kirja pannud, pärast polnud aega tegeleda ja tuli vormistamata asi kirjastusele üle anda. Näiteks “Ilma jututa” oli selline õudusjutt, mis oleks võinud vabalt edasi minna. “Tere tulemast põrgusse” oli vast kõige süngem, sest meenutas mulle isiklikult Beslani pantvangidraamat.

Küll aga meeldisid mulle mõnede lugude lõpud. Näiteks “Maniakk valvuriks” loos pääseb tegelane maniaki käest, maniakk jääb nutma, läheb teise kooli tööle ning lugu lõppeb küsimusega “Ega ometi teie omasse?” Ja näiteks jutt “Karvased sõrmed” lõppeb nii:”Ei tahaks rääkida, kuidas see jube lugu lõppes. Ütlen vaid üht – kooli tüdruk enam ei tulnud.”.

Lõpetuseks – vene keele aktsent on ka sümpaatne. Venekeelsed lauseehitused kõlavad tõlkest läbi ning minu meelest on see armas ja natuke nostalgiline. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s