Elena Ferrante “L’amica geniale”

See on üks selline raamat, millega tuleb ettevaatlik olla. Sest kui lugema hakkad, ei saa käest ära. Ainult ootasin, millal õhtul lapsed magama lähevad. Vahel oli nii pinev seis, et panin päeval lapsed telekat vaatama, et saaks pisutki edasi lugeda. Kui lõpu poole umbes 30 lehekülge jäänud, vaatasin murelikult, et hakkab juba läbi saama, kuidas nüüd eluga edasi minna?

Üldiselt oleks mul ainult kiidusõnu. Karakterid ja õhustik on hästi lahti kirjutatud, kisuvad endaga kaasa. Jutuvestmise stiil on pagana hea. Aga ma sain juba skeemist aru. Nimelt Elena kirjutab umbes nii:”Tol päeval juhtus see-ja-see. /natuke sellest-ja-sellest/. Aga mitte see-ja-see ei muutnud Lila edasist saatust, vaid hoopis üks teine asi, millele me tol hetkel väga tähelepanu ei pööranud.” Edasi tuleb juttu sellest Teisest Asjast ja juba natuke õrritatakse ette, et tegelikult peale seda Teist Asja juhtusid Tagajärjed (millest kohe lubatakse kirjutada). Hoolimata sellest, et ma skeemist aru sain, ei saanud kuidagi raamatut käest. Kolme ööga sai läbi loetud.

Aitas natuke itaallaste mõttemaailmast aru saada ja sellest, miks itaalia naistel sõbrannadega kehvad lood on. Selles mõttes, et ma teadsin kogu aeg, et neil on sõbrannadega kehvad lood, aga kui on must-valgelt kirjas kahe sõbranna lugu, siis tuleb eriline valgustatuse tunne peale.

Kui üldse midagi kritiseerida oleks, siis erinevalt teisest Itaalia kirjanike raamatutest, mida mul on õnnestunud lugeda, on väga vähe toidust ja toidu tegemisest. Isegi kulinaarse kitsikuse tingimustes nagu näiteks Vergal vaeses Sitsiilias või Fenogliol partisanisõja tingimustes, siis ikka saame teada, mida nad sõid ja kuidas. Minu meelest väga huvitav element. Elena on minu jaoks esimene Itaalia kirjanik, kes toidust niiväga ei huvitu ja sellest ei kirjuta.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s